Śladami historii – trasa rowerowa.

Opracował: Jarosław Gładysz

 

Start:

1. Hotel Niezły Młyn w Czeszowie to dawny zespół młyński z ok. 1860 r.wraz ze stawem młyńskim i spiętrzonym jazem pod mostem nosił nazwę przed II Wojną Światową Grosse Muhle.  Tuż przy tarasie hotelowym od płn. potok Młynówka napędza koło młyńskie, które dodaje uroku temu miejscu. Na dzisiejszym parkingu przed hotelem stał równolegle do ul. Złotowskiej podobny co do wielkości budynek mieszkalny, widoczny jedynie na starych pocztówkach.

2. Za mostem po lewej stronie wyjeżdżając z parkingu mieści się budynek dawnego zajazdu z ok. 1920r. , obecnie restauracja „Pod Grzybkiem”. Niegdyś obiekt oferował strawę i nocleg amatorom grzybów i jagód z pobliskich lasów.

3. Kierując się dalej na wprost, po prawej stronie stodoła szachulcowa w zagrodzie, początek XX w. Po lewej stronie budynek piętrowy, gdzie mieścił się posterunek milicji obywatelskiej.

4. Dalej na rozjeździe kierujemy się w prawo, gdzie częściowo poruszamy się żółtym szlakiem rowerowym dojeżdżając do centrum Czeszowa. Patrząc w lewo miejsce, gdzie stał zajazd i stacja benzynowa obecnie – sklep samoobsługowy. Na wprost kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w 1902 r. dla ewangelików, przejęty przez katolików w 1946 r., neogotycki. Przy kościele teren dawnego cmentarza przykościelnego z bramą na czterech murowanych nietynkowanych słupach. Za kościołem krzyż z informacją o pochowanych dawnych mieszkańcach. Dodatkowo grota i kamień upamiętniający 25 rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła II. Dalej na wschód przy ul. Okólnej można zobaczyć budynek kuźni, w których niegdyś wytapiano żelazo z rud darniowych doliny Sąsiecznicy. W zapisach historycznych w roku 1390 wymienia się kuźnię w miejscowości Gessovo koło Złotowa, która była zobowiązana do dostaw żelaza dla klasztoru cystersek w Trzebnicy.

5. Patrząc od kościoła w prawo przy ul. Wąskiej dąb szypułkowy ok. 150-letni, obw.320 cm, wys. 25m. Po lewej budynek sklepu i dawnej gospody „Pod Dębem”. W miejscu tym kręcono sceny do filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. „Cudowne miejsce”.
Z tyłu sklepu przed wojną znajdowała się piekarnia. Dalej kierujemy się ul. Marii Konopnickiej na skrzyżowaniu w prawo, po lewej mijamy remizę OSP, skrecamy w lewo,  mijamy budynek szkoły z ok. 1920 r., na rzucie „C”. W szczycie pd. tarcza zegara – nieczynnego.

6. Za szkołą w prawo ul. Zielona, w zagrodzie piec chlebowy, ok. 1920r. nietynkowany. Piece chlebowe były częścią obowiązkowego wyposażenia dawnych gospodarstw. Do Europy przywieźli je z Egiptu Grecy, natomiast przejęli od nich technikę budowy i rozpowszechnili Rzymianie. W miejscowości możemy jeszcze zobaczyć 2 inne zachowane z tamtego okresu piece do wypieku chleba. Dalej gniazdo bocianie.

7. Dojeżdżamy do ul. Złotowskiej i wjeżdżamy na wprost do lasu. Po lewej stronie na skraju lasu sosnowego umocnienia obronne, tj. okopy z trzema stanowiskami armatnimi – pozostałość po obecności żołnierzy batalionu piechoty 31 pułku Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem płk. Włodzimierza Zinkowskiego, który stacjonował na kwaterze sztabowej w miescowości na przełomie marca i kwietnia 1945r. 1 batalion stacjonował w Trzęsowicach, 2-3 batalion z 3 dywizją artylerii w Złotowie. Wtedy w niewyjaśnionych okolicznościach wiele budynków – ok. 40 zostało zniszczonych, zniknął też dzwon z miejscowego kościoła.

8. Wjeżdżamy dalej w lasy kubryckie, po prawej stronie stawy hodowlane, w kompleksie rybaczówka – dawny młyn wodny, kierujemy sie drogą polną nr 44 w kierunku wsch. trzymając się prawej strony Sąsiecznicy. Po drodze mijamy dwa cmentarzyska kurhanowe kultury łużyckiej z końca epoki brązu (1000-650 p.n.e.). Dalej na wsch. kurchan jest przecięty drogą.

9. Dojeżdżamy do drogi Maleszów – Kubryk. Po skręcie w lewo w lesie 10 kurhanów o średnicy do 20 m, wysokości po kilkadziesiąt cm. Dalej jadąc drogą leśną ok. 1km, obserwujemy średniowieczne grodzisko stożkowe o średnicy 22-25 m u podstawy, 9 m u góry, wys. ok. 3m, wokół fosa z wałem zewnętrznym wys. ok. 1m. Dalej od grodziska dojeżdżamy do wąwozu, gdzie swój początek ma Sąsiecznica. Rzeka liczy 36 km i stanowi lewy dopływ Baryczy.

10. Po chwili przerwy wracamy do miejscowości Malerzów. Tam warto zatrzymać się przy pomniku poległych żołnierzy w I wojnie światowej, jak również zobaczyć scenę myśliwską wymalowaną na ścianie budynku należącego do koła myśliwskiego. Potem dojeżdżamy do niebieskiego szlaku rowerowego, kierujemy się przez las do Złotowa. Po drodze mijamy dawną osadę Trzemesze,  zwaną też Trzęsacz. Po prawej stronie widoczny komin po bielarni i cegielni. Na samym początku wsi ok. 4 km zielony szlak rowerowy stanowi krótszy wariant wycieczki rowerowej. Dłuższa tarsa wiedzie nas do ruin zamku myśliwskiego, gdzie zachowała sie jedna z piwnic, w której to przechowywano wino, sadząc po wykopanych przez tzw. „poszukiwaczy skarbów” butelek. Kierując sie dalej asfaltową drogą, dojeźdżamy do trasy Ludgierzowice – Złotów i skręcamy w prawo. Przed skrzyżowaniem Zielone Wzgórze z murowaną wieżą przeciwpożarową. Na parkingu po prawej stronie duży kurhan oraz tablica informacyjna – Starożytne kurhany sprzed 3500 lat.

11. W Złotowie możemy podziwiać Kościół filialny p.w. św. Józefa Oblubieńca zbudowany jako ewangelicki w 1754 r., na miejscu wcześniejszego, wymienionego już w XIV w. Jest to budowla barokowa, drewniana o konstrukcji zrębowej, na cokole z kamienia. Ołtarz rokokokowy typu architektonicznego, drewniany, polichromowany z barokową rzeźbą św. Józefa z Dzieciątkiem, u góry obraz MB Częstochowskiej. Przy kościele cmentarz z IV wieku. Najstarsze zachowane nagrobki z 2 poł. XIX małżonków Mann: Rosiny zm. 1846 i Karla zm. 1860r. Po drugiej stronie drogi budynek dawnej szkoły parafialnej ewangelickiej, pocz.XX w. Na dziedzińcu dwie lipy około 200-letnie o obw. 490 i 400 cm, wys. 26m.

12. Ze Złotowa kierujemy się do Stanięcic. Na północ doskonale rysuje nam się panorama Czeszowa z wieżą kościoła. Jadąc asfaltową drogą, docieramy do Złotówka. Tam mijamy ruiny młynów wodnych. W 1974 r. były tu 4 młyny. W lesie przy polanie gajówka Zalesie (zwana Leśnym Zamkiem). W pobliżu Kwatera Myśliwska Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naprzeciw dwa stawy hodowlane. Opuszczając zwierzyniec, kierujemy się do hotelu Niezły Młyn drogą asfaltową.

Opracował: Jarosław Gładysz

Opracował: Jarosław Gładysz

 

15 kwi, 2012

Skomentuj