Historia szkoły w Czeszowie-publikacja

     Okazją do wydania niniejszej publikacji jest jubileusz 60 – lecia Szkoły w Czeszowie, w której pierwszy dzwonek zadzwonił w 1946 roku. O tym, co minęło, opowiadają nam kroniki, dokumenty i sami ludzie.
     Uważamy, że sześćdziesiąta rocznica jest wspaniałym momentem, aby zakurzone karty historii ujrzały światło dzienne. Opracowanie, dotyczące polskiej oświaty w Czeszowie, jest głosem, który przybliży jej bohaterów, przypomni to, co minęło. Tym bardziej, że Szkoła jest jak drzewo, które co roku wypuszcza nowe zielone pędy i liście, by po określonym czasie je zgubić.
     Nigdy jednak nie gubi ich na zawsze. Są to pokolenia jej uczniów, czerpiących z jej korzeni wiedzę ogólną, kulturę i tradycję, doskonalących język ojczysty. Dziś po 60 latach z szacunkiem i mądrością wspominamy czas, który przeminął, składamy hołd tym, którzy ją tworzyli, ucząc, że tu jest Polska, że tu jest nasze miejsce.
     Pamiętamy, że oświata w Czeszowie stawiała sobie niezmienne do dziś zadania: uczyć i wychowywać nowe pokolenia, bo „zawsze takie Rzeczpospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”.

19 sty, 2012

Komentarze

 1. Mieczyslaw Pawlus

  Witam serdecznie mieszkańców CZESZOWA!
  Składam gratulacje wszystkim twórcom strony internetowej.Ciekawe i ładne opracowanie.

  PS
  Ponad 40 lat temu pożegnałem Czeszów. W domu było nas pięcioro rodzeństwa i wszyscy kończyliśmy SP w Czeszowie. Jestem z 1947 rocznika . Moimi kierownikami byli: pani Walaszek, pan Łuczkowski i pan Koban. Zamieszczoną listę kierownictwa SP należało by skorygować. Ze swej strony deklaruję chęć napisania swoich wspomnień a może coś więcej( jeśli będzie takie zapotrzebowanie). Proszę
  podać adres kontaktowy.

  pozdrawiam
  MP

Skomentuj