VII dolnośląski przegląd piosenki folklorystycznej „Śpiewająca Wieś”.

     Już po raz siódmy  Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wspólnie z Urzędem Gminy Chojnów zorganizowały i przeprowadziły Dolnośląski Przegląd Piosenki Folklorystycznej „Śpiewająca Wieś”. W niedzielę  24 czerwca, dwanaście zespołów z terenu  Dolnego Śląska rywalizowało o nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Legnicy i Urząd Gminy Chojnów.

       W konkursie wystąpiły zespoły:  „Cicha Woda” z Udanina, „Echo” z Chocianowca, „Kądziołeczka” z Lutomi, „Wesoła Gromadka” z Gromadki, „AleBabki” z Czeszowa, „Niespodzianka” z Tomaszowa Bolesławieckiego, „Leszczyki” z Dobroszyc, „Słowiki” ze Starego Łomu, „Warzęgowianie” z Wołowa, „Strzegomianki” ze Strzegomian, „Marzenie” ze Szklarki, „Niezapominajki” z Osłej.

     Zaprezentowały one tradycyjną ludową muzykę z różnych regionów kraju. Przypomniały pieśni i tańce z wieloletnią tradycją, a także wykonały własne układy choreograficzne. Bardzo budujący i podnoszący na duchu jest fakt, że w wielu zespołach tańczą i śpiewają przedstawiciele młodego pokolenia.  Wszystkie zespoły miały w swoim składzie grajków, a nawet wieloosobowe kapele z różnymi instrumentami. Artyści ubrani byli w barwne, oryginalne stroje.

    Dolnośląski Przegląd Piosenki Folklorystycznej „Śpiewająca Wieś” z roku na rok przyciąga coraz większą publiczności, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przez pięć godzin miłośnicy folkloru i tańca ludowego doskonale się bawili podczas występów na piotrowickiej scenie.

     Po atrakcyjnych występach przyszedł czas na obrady członków Jury. W tym roku w jury były  same Panie,  które cały czas bacznie obserwowały poczynania zespołów. Oceniały dobór repertuaru, interpretację i wyraz artystyczny prezentacji. Emocje były ogromne. Wszyscy czekali z niecierpliwością na wyniki konkursu, które podała przewodnicząca jury  Stanisława Pakos. Po owacyjnej reakcji widowni można wnioskować, że wybór Jury pokrywał się z odczuciami publiczności. Pierwsze miejsce zajął zespół „Echo” z Chocianowca, drugie  Strzegomianki ze Strzegomian, trzecie  Leszczynki z Dobroszyc.

    Wyróżnienia przyznano dla zespołów „Warzęgowianie” z Wołowa i „Marzenie” ze Szklarki.  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

    Nagrody oraz dyplomy wręczyli Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Pan Ryszard Czerwiński oraz Wójt Gminy Chojnów Mieczysław Kasprzak.

    Najlepsi nie kryli wzruszenia i radości ze zwycięstwa. Na zakończenie wszystkie zespoły zaśpiewały jeszcze kilka piosenek dla oklaskującej ich publiczności. Konkurs zakończył się wspólnym  śpiewem i tańcem pod sceną. Wszyscy dziękowali organizatorom za stworzenie okazji do zaprezentowania swojego dorobku i umiejętności artystyczno-wokalnych.

                                                                                                                                                                                    Barbara Piechowicz

 

I AleBabki tam były,

świetnie się bawiły,

Z zapałem zaśpiewały,

najlepiej jak umiały.

 

 

 

26 lip, 2012

Skomentuj