Różne jesienne spotkania.

            My AleBabki ciągle udowodniamy, że jesteśmy ALE – tym razem ALE więc gotowe prawie na wszystko, gotowe do współpracy, do umilenia czasu gościom Czeszowa, śpiewania w różnych miejscach i okolicznościach, dzielenia się piosenką, energią, optymizmem i radością życia.

            Dzięki śpiewaniu spotkałyśmy w Niezłym Młynie pana Włodzimierza Chlebosza – członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, panią Anię Malinowską z Urzędu Marszałkowskiego i wiele aktywnych osób z okolicy, które chcą wiedzieć, jak działać skutecznie i zgodnie z obowiązującym prawem. Podobało im się nasze babskie śpiewanie, a przede wszystkim to, że wystarczył jeden telefon około południa, a wieczorem grupa stawia się w komplecie, uśmiechnięta i gotowa do występowania.

            Śpiewałyśmy kombatantom, którzy odpoczywali w Czeszowie dzięki Stowarzyszeniu Odra-Niemen. Razem z nimi wykonałyśmy piosenki o tematyce wojennej, patriotycznej, te refleksyjne i poważne, ale też wesołe – oswajające z wojną, oswajające z jej okrucieństwem i nieuchronnością śmierci. Bo przecież uwikłanie w Historię zwykłego człowieka to fakt, z którym trzeba sobie radzić, np. idąc na wojenkę, budując nowy dom czy słuchając wołania Polski z daleka.

            Spotkałyśmy grupę Polaków z Litwy, którzy przyjechali na Dolny Śląsk, aby nawiązać kontakty z samorządowcami, nauczycielami i społecznikami. Chcieli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami oraz skorzystać z wiedzy i doświadczeń Dolnoślązaków. Wtedy nasunęła mi się taka refleksja, kto jest właściwie z Polski: my czy oni, bo przecież przybyli z „Litwy, ojczyzny mojej” Adama Mickiewicza i jego ziomków. A przecież oni u siebie są od zawsze! Nasz staż w naszej małej ojczyźnie jest przy ich stażu skromny. Jestem pod wrażeniem siły ich tożsamości i pewności tego, kim są i jakie mają plany w związku z tym.

            Każde takie spotkanie to dla nas przyjemność, ale też nauka. Najbardziej mnie cieszy jednak gotowość AleBabek do spotykania się z ludźmi i śpiewania dla nich, a nigdy nie zapominają o tym, dla kogo śpiewają. Dlatego z radością słucham pytań o  nasze plany.

15 lis, 2012

Skomentuj