History of Czeszów

     I was just wondering if you could help me at all. My Grandmother was born in Deutsch Hammer which is now Czeszów in June 1933. She was not able to go back during or after the war. As you probably know, they all had to leave their houses and everything in January 1945 if I am not mistaken.

     Now, as my Grandmother is getting old and frail and her 80th birthday is approaching, we are trying to get as much history and pictures of the place she was born. She is talking a lot about her childhood and how she would really like to know what has happend to the house she grew up in and the place she loved. She is not well enough to travel the distance to go and see the place for herself. So this is where I am hoping that you could help me. It would really mean a lot to us and my Grandmother.

     I believe the street where she lived is now called Ulica Brzozowa. I have sent an old map from the time she lived there with the house marked in red. I believe this is where my Grandmothers Grandparents lived and as far as I know, my Grandmothers parents were about to start building a house at the back of the property. Would it be possible for you to send me some pictures of the street or even better the house at all? Or any other pictures of buildings in the area that have been there a long time?

    Please, please help me trying to fullfill my Grandmothers dream so she can see the place again.

I thank you in advance

Kind regards       Daniela Nolan

 

          Zastanawiam się, czy możecie mi pomóc. Moja babcia urodziła się w czerwcu 1933 roku w Deutsch Hammer, który obecnie nazywa się Czeszów. Nie była w stanie wrócić tu po wojnie. Jak zapewne wiecie, w styczniu 1945 roku wszyscy musieli opuścić swoje domy i wszystko, jeśli się nie mylę.
Teraz, moja babcia się starzeje, zbliżają się jej 80-te urodziny, staramy się uzyskać jak najwięcej informacji   i zdjęć z miejsca, gdzie się urodziła. Ona mówi wiele o swoim dzieciństwie i ja tak jak ona naprawdę chciałabym wiedzieć, co się stało z domem, w którym dorastała   i   z miejscem, które kochała. Ona nie czuje się wystarczająco dobrze, aby przyjechać,   odległość jest zbyt duża, aby mogła sama zobaczyć to miejsce. Mam nadzieję, że możesz mi pomóc. To naprawdę wiele znaczy dla nas   i dla mojej babci.
Wiem, że ulica, gdzie mieszkała, teraz nazywa się Brzozowa. Wysłałam starą mapę z czasów, gdy mieszkała w domu oznaczonym na czerwono. Wierzę, że to jest miejsce, gdzie mieszkali moi dziadkowie. O ile wiem, moi rodzice mieli budować   dom na tyłach obiektu. Czy byłoby możliwe, aby wysłać mi kilka zdjęć z ulicy lub nawet lepiej domu? Lub inne zdjęcia budynków w okolicy, które były tam przez długi czas?
Proszę, proszę, pomóż mi. Próbuję spełnić moje marzenie   i babci, by mogła zobaczyć to miejsce ponownie.
I z góry dziękuję.

Pozdrawiam         Daniela Nolan

15 mar, 2013

Skomentuj