AleBabki

     Przystojne, życzliwe, gospodarne i zaradne kobiety z Czeszowa, czyli AleBabki – tak tłumaczą nazwę swojego zespołu.

      Występują od jesieni 2009 roku. Założycielką grupy i jej kierownikiem jest pani Bożena Cieleń, która pracuje w Zespole Szkół w Czeszowie. W ramach organizowanego w szkole konkursu piosenki patriotycznej „Od wolności do wolności” powstała inicjatywa występu osób dorosłych. Zebrała się grupa kilkunastu pań, które przygotowały i zaprezentowały stosowny do tej uroczystości repertuar. Spodobało im się wspólne śpiewanie i tak powstał zespół AleBabki.

      Dziś do zespołu należy 12 pań: Zofia Bebłocińska, Bożena Cieleń, Jadwiga Kulesza, Halina Kulik, Danuta Madra, Julia Marcinów, Mariola Mucha, Dorota Raczyk, Stanisława Szyszka, Wiesława Wawrzyniak, Genowefa Wojewoda, Pelagia Wolny. Prezentują piosenki ludowe, patriotyczne, biesiadne i religijne. Występują na imprezach wiejskich, gminnych i powiatowych, np. Dożynki Gminne, Jarmark Jadwiżański, Dzień Kobiet, Folkloriada w Malinie, Powiatowe Dni Kultury w Prusicach.

     Czynnie współpracują z Zespołem Szkół w Czeszowie, włączając się w uroczyste apele organizowane przez nauczycieli i uczniów (Święto Szkoły – obchodzone corocznie w październiku, apele z okazji Święta Niepodległości, Świąt Bożego Narodzenia).

     Z własnej inicjatywy panie z zespołu zorganizowały dla mieszkańców Czeszowa andrzejkowe spotkanie przy kawie i herbacie, wieczór pieśni patriotycznych, przegląd kolęd „Rozśpiewany Czeszów”. Współpracowały z drużyną ZHP „Leśne szeregi” i z miejscowym proboszczem przy przygotowaniu festynów wiejskich, m.in. z okazji Dnia Dziecka. W całym roku 2011 panie wystąpiły publicznie 18 razy.

     Zespół pracuje nad repertuarem z instruktorem Mariuszem Drzymalskim, za którego pracę płaci Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotek w Zawoni. Panie spotykają się w każdą środę w świetlicy wiejskiej w Czeszowie. Śpiewają a capella i do podkładów.
Kilka pań 30 lat temu występowało w istniejącym w Czeszowie zespole „Kalina”.

Z zespołem można skontaktować w następujący sposób:
Bożena Cieleń tel. 713126847  mail boena58@o2.pl
Wiesława Wawrzyniak tel.71 312 73 11 mail wiesia.waw@gazeta.pl

3 lut, 2012

Skomentuj