Spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim

Autorki tekstu:  Agnieszka Buczak  i Małgorzata Kozłowska

            26 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z autorem książek przygodowych Łukaszem Wierzbickim. Spotkanie to odbyło się w ramach drugiej edycji programu „Lubię czytać”, realizowanego we współpracy z GOKi B  z filią w Czeszowie.

Pan Łukasz jest  z podróżnikiem, stąd też czerpie  inspirację pisarską. Autor bardzo  ciekawie i z wielkim zaangażowaniem opowiadał o swojej twórczości i pasji do podróży. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dla każdej grupy wiekowej pan Łukasz przygotował wyjątkową opowieść: o dalekich podróżach, o pełnych odwagi  ludziach, o  sile ich charakteru, o marzeniach, które wspierały ich w trudnych chwilach i pomogły osiągnąć cel. Opowieści ubarwiał rekwizytami z podróży i prezentacjami multimedialnymi.

             Zainspirowany  opowieściami swojego dziadka, odszukał przedwojenne reportaże i zdjęcia  podróżnika Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki i opublikował w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. W książce „Afryka Kazika” autor przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla młodych czytelników. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały tych pasjonujących historii.  Uczniowie klas młodszych ,  poznali losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, które autor opisał w książce pt.”Dziadek i Niedźwiadek”. Starszym uczniom, autor przybliżył historię dwóch franciszkanów, Benedykta Polaka i Jana  z Grabowej Doliny, którzy porzuciwszy spokojne życie zakonne, wyruszyli w  pełną niebezpieczeństw podróż do Mongolii. Historia ta opisana jest w książce pt.”Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”.

            W ostatniej swojej opowieści autor przeniósł słuchaczy do roku 1934. Uczniowie poznali historię  państwa Bujakowskich, którzy zaraz po ślubie wybrali się do dalekich Chin  10- konnym  motocyklem. Perypetie podróżnicze opisane zostały w książce „Machiną przez Chiny”.

            Wszystkie historie  opowiadały o prawdziwych ludziach, potrafiących wzniecić w sobie siłę, pozwalającą spełniać marzenia. Pan Łukasz podkreślał, że marzenia są niezwykle ważne, że warto je pielęgnować i podążać za nimi, bo to one sprawiają, że życie nabiera sensu. .

 

16 kwi, 2015

Skomentuj