Relacja ze spotkania „Małe ważne książeczki”

Autor tekstu – Agnieszka Buczak

     Biblioteka w Czeszowie znalazła się w gronie bibliotek , zakwalifikowanych do udziału w konkursie „Małe ważne książeczki”, który był  realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i   Wydawnictwo Widnokrąg.

     27 lutego w oddziale przedszkolnym odbyło się zajęcie prowadzone przez panią  bibliotekarkę Agnieszkę Buczak. Dzieci poznały przygody Zabawnego Ptaszka, autorstwa Jennifer Yerkes . Książka ta otrzymała wyróżnienie w kategorii Opera Prima na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 roku. Jury doceniło innowacyjność formy graficznej książki  i walory treści.

    Wysłuchana historia była inspiracją do rozmowy o wartościach fundamentalnych, takich jak przyjaźń, szacunek, poczucie bezpieczeństwa. Dzieci mogły odnieść się do własnych doświadczeń i towarzyszących im emocjom. Opowiadanie pomogło rozumieć, jak ważna w życiu jest  akceptacja,  przyjacielska pomoc, uznanie i rozumienie odmienności, jak trudne jest odczuwanie  samotności. Dzieci doszły do wniosku, że warto być sobą i warto mieć prawdziwych przyjaciół.

     Dzieci samodzielnie pracowały z książeczkami  o tematyce przyrodniczej. Wyszukiwały w nich gatunki  zwierząt, które  podobnie jak tytułowy bohater stają się niewidzialne dla otoczenia  i te, które przez swoje zachowanie i wygląd zwracają na siebie uwagę. Oceniały, jaki sposób zachowania daje większe poczucie bezpieczeństwa.

     Dopełnieniem zajęć  było wykonanie prac plastycznych z wykorzystaniem piórek, kolorowej bibuły, papierów. Dzieci projektowały kolorowy ogon dla zabawnego Ptaszka, odszukiwały  ukryty kontur  postaci.

     Z prac została urządzona  wystawa w holu szkoły przy bibliotece, by każdy mógł zobaczyć i podziwiać twórczość dzieci.

 

 

16 kwi, 2015

Skomentuj