OSP Czeszów – historia powstania jednostki

                     Z okazji 70 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeszowie przypominamy historię OSP Czeszów, opracowaną w  2012 roku. Chcemy ją uzupełnić o różne informacje, anegdoty i zdjęcia. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w tym projekcie.

Zapraszamy

Kontakt: Wiesława Wawrzyniak i Bożena Cieleń.

Z przekazów ustnych wiemy, że początki Straży Pożarnej w Czeszowie sięgają roku 1947,

 a założycielami jej byli:   Ludwik Kobiałka  i Ignacy Placha

Ludwik Kobiałka Ignacy Placha

Do Ochotniczej Straży Pożarnej przystąpiło wielu mieszkańców Czeszowa.

Pierwszym prezesem był jej założyciel: Ignacy Placha

Kolejnymi byli:

Wiktor Dobrowolski,

Stanisław Kujawa,

Stanisław Madra,

Kazimierz Filip od 1996 roku do 09.12.2012.

Od 2013 roku prezesem OSP Czeszów  jest Krzysztof Filip.

Zaraz po wojnie remiza strażacka znajdowała się przy ul. Trzebnickiej, w której obecnie po remoncie znajduje się świetlica wiejska.

Ważniejsze wydarzenia z życia OSP:

  • 1985 – przeniesiono siedzibę OSP  do  wyremontowanego budynku (magazyn nawozów) przy ul. Milickiej 7.
  • 1996  – prezesem został Kazimierz Filip, który pełnił funkcję prezesa do 09.12. 2012
  • 1995 -  OSP  Czeszów przystąpiła do Krajowego Systemy Ratownictwa Gaśniczego
  • 1997 – Czerwiec  poświęcono figurkę św. Floriana.
  • 1998 -   ten rok zapisał się szczególnie w historii naszej OSP – to obchody pięćdziesiątej rocznicy powstania straży. Z okazji tej rocznicy OSP została uhonorowana sztandarem ufundowanym przez mieszkańców Czeszowa oraz jej członków.
  • Sierpień 2008 -   młodzi druhowie jednostki brali udział w zawodach  strażackich w Obornikach Śląskich, zajęli II miejsce, a w nagrodę otrzymali piłę spalinową.
  • Maj 2010 – z całego kraju docierały do nas niepokojące informacje o coraz większych obszarach zalanych wodą Również rejony Wrocławia nawiedziła powódź. Nasi dzielni strażacy brali czynny udział w niesieniu pomocy potrzebującym i usuwaniu jej skutków.
  • Wrzesień 2010 – jednostka OSP otrzymała samochód GCBA5/24 od Powiatowej PSP w Trzebnicy.

Początkowo wyposażenie straży było ubogie. Pierwszy wóz strażacki to drewniany wóz z pompą ręczną. Następny był samochód marki STAR skrzyniowy, potem ŻUK wyposażony w motopompę, STAR 29, STAR 244 wyposażony w działko wodne i autopompę.  Obecnie OSP   posiada samochód  JELCZ gaśniczy ciężki bojowy z autopompą -GCBA5/24, Ford Transit Strażacki.

Na wyposażeniu straży znajduje się również agregat prądotwórczy z najaśnicami, pompa szlamowa, dwie piły spalinowe, wykrywacz wielogazowy, defibrylator,  aparaty powietrzne oraz prosty sprzęt  podręczny.
W ostatnich latach wyposażenie naszej jednostki znaczne się wzbogaciło. Dzięki staraniom prezesa i zarządu jednostka w 2011 roku otrzymała dotację na zakup wyspecjalizowanego sprzęt pierwszej pomocy z deską medyczną oraz sprzętu hydraulicznego.

Zadania stawiane przed OSP rosną, a Zarząd robi wszystko, aby im sprostać, dlatego  druhowie cały czas podnoszą swoje kwalifikacje. Kilka razy w roku uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez PSP Trzebnica „na wypadek zagrożenia …”. W roku 2011 takie ćwiczenia odbyły się w Miennicach i w Czeszowie przy Rozdzielni Gazu.  Wszyscy członkowie posiadają szkolenia podstawowe, a kilkunastu z nich szkolenia specjalistyczne z aparatami powietrznymi oraz kursy pierwszej pomocy.

Nasi strażacy nie tylko pojawiają się tam, gdzie wzywa ich służba i dzieje się coś niedobrego. Są obecni również tam, gdzie przychodzą z własnej woli i inicjatywy, gdy nasza miejscowość świętuje, bawi się. Wtedy poza zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom imprez, korzystają z okazji, żeby zaprezentować swoje umiejętności i możliwości sprzętu.

Druhowie OSP biorą aktywny udział w życiu społeczno-kulturalnym wsi i religijnym parafii w Czeszowie. Od lat czynnie uczestniczą w obchodach Świąt Wielkiej Nocy, Bożego Ciała, odpustów, festynów.

 

 

8 maj, 2017

Skomentuj