A było to tak!


 

W Zespole Szkół w Czeszowie realizowany był projekt pn. „Od wolności do wolności”. W 2009 roku wśród różnych działań zorganizowano Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Kiedy pracowano nad jego regulaminem, rozszerzono grupę odbiorców o osoby dorosłe. Dlatego pani Bożena Cieleń zaprosiła panie do świetlicy wiejskiej w Czeszowie. Panie przyszły, wysłuchały, o co chodzi, pośpiewały i … umówiły się na kolejne spotkanie. I tak to się zaczęło!!!

Konkurs odbył się! Wystąpiły dwie grupy dorosłych: Śpiewające panie z Czeszowa i nauczyciele z Zespołu Szkół w Czeszowie. Obie grupy wygrały – zajęły równorzędne I miejsce!

Wkrótce potem odbył się Gminny Przegląd Kolęd – znowu  Panie wystąpiły i znowu sukces ;-) ).

Panie spotykają  się regularnie w środy w świetlicy wiejskiej w Czeszowie – bez wakacyjnej przerwy, bo lato to sezon intensywnego festynowego śpiewania. Dlatego ćwiczą w środy, a w soboty lub niedziele występują.

Śpiewały a capella, potem do podkładów, a teraz z akordeonistą (i instruktorem, źródełkiem piosenek i energii, dobrym duchem zespołu) panem Bogdanem Sykiem.

Kompletowały stroje – od czerwonych kamizelek i jednakowych czarnych spódnic i butów do pięknych strojów inspirowanych tradycją dolnośląską, tożsamością gminy Zawonia i ich myśleniem o ludowości i o sobie.

Początkowo przedstawiały się jako Śpiewające Panie z Czeszowa, aż dojrzały do decyzji: zostały AleBabkami.

Dzielą się ze słuchaczami ludowością i ludowizną oraz sobą – pasją i energią. Zachęcają też ich do tańczenia i śpiewania, do robienia tego, co lubią, bo wtedy „nic nie boli, nie dolega, a w duszy, w sercu i w portkach cosik drga!”

Należy dodać, że kilka pań 30 lat temu występowało w istniejącym w Czeszowie zespole „Kalina”.

 

 

 

3 kwi, 2020

Skomentuj