ANIA MALARKA

     Żeby dostać się do Czeszowa, trzeba jechać przez las, a wcześniej wzdłuż pól i łąk. Jeżeli zobaczycie wtedy dziewczynę ze sztalugami, to będzie to Ania Fusaro. Jej mama mieszka w Czeszowie, a Ania często tu bywa. Lubi to miejsce, bo między innymi dostarcza jej wielu tematów do malowania, jest jej jednym wielkim plenerem.

     Będąc uczennicą Gimnazjum Publicznego w Czeszowie, Ania współredagowała gazetkę szkolną. Tak pisała wtedy o swojej przeprowadzce: „Lubię Czeszów. Uwielbiam patrzeć przez okno na las. Tam chodzę codziennie z psem na spacer. Jest świeże powietrze i nie ma smrodów samochodów. Co wieczór oglądam zachód słońca. Przyroda jest tu piękna. (…) Jest tu inna atmosfera, ludzie są inaczej nastawieni na świat. Tu się każdy zna i żadne nazwisko nie jest nikomu obce.”

     O Ani – malarce można tak przeczytać w katalogu do jej wystaw: To było w marcu 1988 roku w Monachium, kiedy Anna Maria Fusaro po raz pierwszy ujrzała dzienne światło. Już w dzieciństwie wiedziała, że w przyszłości zostanie malarką. Podczas nauki szkolnej doskonaliła swoją wyobraźnię i ekspresję oraz pracowała nad samoświadomością.

     Jesienią 1997 roku Ania przeprowadziła się do Wrocławia, gdzie pobierała prywatne lekcje malarstwa i uczęszczała do szkoły artystycznej, w której zdobyła maturę w 2008 roku. W tym samym czasie uczyła się śpiewu, gry na skrzypcach i pianinie w szkole muzycznej. W wolnym czasie zajmowała się filozofią chrześcijańską i mitologią grecką, ponieważ wydawało jej się, że w ten sposób dowie się o świecie i jego naturze więcej niż podczas nauki szkolnej. Po zdaniu matury i zdobyciu dyplomu studiowała tradycyjny rysunek w Akademii Sztuki we Florencji.

     Życie jest wędrówką. Dla Anny Marii Fusaro życie jest też podróżą w głąb siebie. Zawsze wierzyła w to, że potrzebuje nauczyciela, który wskaże jej, co i jak powinna malować. Dzisiaj wie, że ona jest jedyną osobą, która może o tym decydować.
Anna Maria Fusaro wystawiała swoje prace w Niemczech, Austrii, Holandii i Polsce
Jej sposób malowania – intensywność kolorów, wielość kształtów, też o dodatkowym symbolicznym znaczeniu, zafascynowała i fascynuje widzów. Obrazy, które wykonuje, są pełne energii i witalności. Bardzo mocno oddziaływają na miejsca, w których są eksponowane, i zmieniają je.

     Dla Anny Marii Fusaro sztuka jest sposobem komunikowania się, porozumienia z odbiorcami. Ona chce przekazywać PRAWDĘ i ŚWIATŁO.

Więcej na www.annamariafusaro.com

 

17 lut, 2012

Skomentuj