Jesienne skarby Czeszowa.

     Czeszów jest bogaty: wspaniałym położeniem i klimatem, ludźmi – tymi tu mieszkającymi i ich przyjaciółmi, a jesienią  pięknem przyrody. Ileż tu widoków… - chciałoby się powtórzyć za mistrzem Adamem. Bo jest, co podziwiać i się czym cieszyć: kolorowe liście drzew, prawdziwki, podgrzybki i kozaki, ogrody z marchwią i burakami, a przede wszystkim astrami, słonecznikami… Pola są już raczej puste.

     Przed  laty był to czas wykopków – zbierania ziemniaków. Cała rodzina z dziećmi, sąsiadami i innymi osobami, z którymi wymieniano się pracą, wyruszała rano, np. wozem zaprzężonym w parę koni, a później traktorem, w pole, by zbierać ziemniaki. Był to pracowity, ale też świąteczny dzień, bo kończył całoroczną pracę. A sama praca kończyła się wysypaniem przez zbierających ostatniego wiadra  ziemniaków pod nogi gospodarza, a on musiał je zebrać. Potem ucztowano na polu, bo nigdzie nie smakowała tak wspaniale upieczona kiełbasa albo ciasto drożdżowe.  Szczególnie dzieci niecierpliwie  czekały na tę część dnia. 

     Opowiedziała mi o tym moja koleżanka Alicja Jastrząb. Dodała, że u nich na polu zawsze wysypywała ziemniaki  pani Stefania Niżałowska. Od niej też wiem, że zapiekane ziemniaki, nazywane czasem babką ziemniaczaną, to małaj. Może ktoś zna inną nazwę lub porówna nasz przepis ze swoim i zechce podzielić się uwagami?

 

     Przepis na babkę ziemniaczaną, taką, którą przygotowywała mama pani Gieni Wojewody i  pani Pelagia Wolna:

                                                                                                    

2 kgziemniaków obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, dodać 2 całe roztrzepane jajka, 15 dkg boczku wędzonego przesmażonego z cebulą, 2 cebule surowe pokrojone w kostkę, sól, pieprz i przyprawę do ziemniaków oraz mąkę – nie przesadzić, konsystencja powinna przypominać ciasto na placki ziemniaczane.  Przelać je do formy i piec w temp. 200st. C ok. 2 godzin. Smakuje wyśmienicie z sosem grzybowym lub pieczarkowym.

                                                                          SMACZNEGO!!!

14 gru, 2012

Skomentuj