Dzień Niepodległości w Czeszowie.

      OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI to tradycja w Czeszowie. W piątek 9.11.2012r. w szkole odbył się uroczysty apel, a w niedzielę 11.11.2012r. harcerze i AleBabki zaprezentowali program o patriotycznym przesłaniu w kościele po mszy świętej, a następnie wszyscy uczestnicy uczcili pamięć bojowników o wolność naszej Ojczyzny, składając kwiaty i znicze pod Dębami Pamięci.

                Poniżej publikujemy fragmenty przemówienia pani dyrektor Elżbiety Kędry ku pamięci i zadumy każdemu z nas.

      Dzień Święta Niepodległości skłania nas zazwyczaj do zadumy nad historią kraju, dokonaniami wielkich ludzi, którzy tę niepodległość wywalczyli i składania hołdu tym, którzy za nią zginęli. W domach, na lekcjach i w środkach masowego przekazu przypominamy ważne fakty i osoby związane z odzyskaniem i utrzymaniem przez Polskę niepodległości.

      Niepodległość to nie tylko historia, to znacznie więcej niż pamięć, tradycja, daty i nazwiska. To także dziś, tu i teraz. To również my. W tym dniu mamy okazję przemyśleć znaczenie i rolę niepodległości w naszym codziennym życiu. Dla wielu z nas niepodległość to wolność poglądów i myśli. To możliwość dokonywania wyborów. To wartości, które wyznajemy i stosujemy na co dzień. To wszystko, z czego czerpiemy siłę i ochotę do działania. Dzięki czemu czujemy się bezpieczni, a nasze życie ma sens.
Niepodległość to porządek w nas samych i przekonanie, że jesteśmy u siebie, tu w środku – w sercu.

      Jestem przekonana, że wszyscy znani i nieznani bojownicy o wolność i niepodległość Polski czuli tak samo.

       Znam wiele osób, które żyjąc w wolnym kraju, pozostają więźniami własnych ograniczeń. Cóż to za niepodległość?

      Pięknie powiedział ks. prof. Józef Tischner: W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością?

      Bo wolność, choć piękna, niewiele znaczy, gdy nie można się nią dzielić.

      Żyjemy wśród innych ludzi. Tu, w szkolnej społeczności, możemy szerzyć piękne ideały oraz pozytywne wartości osobiste i społeczne. Dziś nasz kraj jest wolny. Nie musimy już dokonywać heroicznych czynów czy poświęcać życia. Mamy jednak obowiązek pielęgnować ofiarowaną nam niepodległość, żyć uczciwie i rozwijać się. Dbać o swoje otoczenie. Uczyć się.

      Święto Niepodległości to dobry moment, aby sobie przypomnieć, jak piękne jest nasze życie, pochwalić samego siebie, ale także zastanowić się , co jeszcze możemy zmienić. Róbmy plany na przyszłość i miejmy odwagę je realizować. Walczmy z własnymi słabościami, bo one zagrażają naszej wolności. Szanujmy historię i tradycje Polski, pielęgnujmy własną odrębność. Kończąc życzę wszystkim , aby świadomość wewnętrznej niepodległości dała Warn siłę do kroczenia własną drogą.

15 lis, 2012

Skomentuj