Rozśpiewany Czeszów kolędowo i powiatowo po raz drugi!

         W Czeszowie po raz czwarty odbył się koncert kolęd. W 2010 roku w kościele wystąpił nowo mianowany proboszcz ksiądz Jacek Tomaszewski z organistą panem Bogdanem Zajdlerem. Rok później zorganizowano spotkanie kolędowe w szkole, podczas którego zaprezentowali się uczniowie, AleBabki i ksiądz Jacek. Kolejne dwa koncerty stały się Powiatowym Przeglądem Kolęd, nazwanym ROZŚPIEWANYM CZESZOWEM. Było to możliwe dzięki współpracy Zespołu Szkół w Czeszowie, Stowarzyszenia PRO FUTURO, Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich i GOKiB w Zawoni, a w tym roku Urzędu Gminy w Zawoni.

            6 stycznia 2013r. w Zespole Szkół w Czeszowie kolędowali zaproszeni członkowie pięciu grup śpiewaczych razem z publicznością i gośćmi:starostą powiatu trzebnickiego panem Robertem Adachem, wójtem Gminy Zawonia panem Robertem Borczykiem, prezesem LGD panią Katarzyną Jarczewską i dyrektorem biura LGD panem Mariuszem Tułaczem.

       Wszystkich przywitała dyrektor szkoły pani Elżbieta Kędra i wskazała na to, że kolędy zawsze odgrywały ogromną rolę w tworzeniu i umacnianiu wspólnoty: chrześcijańskiej, rodzinnej, narodowej, a teraz też wspólnoty mieszkańców Czeszowa i powiatu trzebnickiego. Oddała głos prowadzącemu przegląd księdzu Jackowi. Prezentował on uczestników koncertu, a w przerwach wykonywał kolejne zwrotki kolędy „Oj, maluśki, maluśki…”, zachęcając publiczność do śpiewania refrenu. Pod koniec imprezy publiczność stała się harmonijnym i świetnie brzmiącym chórem. Wykonywaliśmy polecenia naszego kapelmistrza i cieszyliśmy się lilaniem i śpiewaniem Maluśkiemu.

      Pierwsi zaprezentowali się PIERSTNICZANIE – nasi sąsiedzi z Pierstnicy, którzy swój pierwszy koncert dali 28 stycznia 2007r. Ich największym sukcesem jest wygranie Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław w 2011r. i nagranie płyty. Brawurowo zaśpiewali trzy kolędy o zróżnicowanych nastrojach.

      Kolejni uczestnicy to JEDEN GŁOS – grupa młodych ludzi, przyjaciół, którzy z przyjemnością spotykają się, żeby wspólnie grać i  śpiewać. Są przykładem na to, że trzeba robić to, co się lubi, nie czekać na okazje, tylko je tworzyć. Wspiera ich pani Renata Cybulska –Kaczałko – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Prusicach. I to właśnie dzięki niej JEDEN GŁOS przyjechał do nas i zaśpiewał kolędy przy akompaniamencie czterech gitar. Jedna z tych kolęd jest ich utworem autorskim. Wszystkim podobało się ich oazowe brzmienie.

     Później zaprezentowała się Akademia Śpiewu i Aktorstwa, która działa przy Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu. Prowadzi ją pani Maria Zygmaniak– Lesiak – wrocławska śpiewaczka operowa i operetkowa, ceniony mistrz sztuki wokalnej i pedagog śpiewu, która przedstawiła swoje dwie uczennice i akompaniowała im. Wystąpiła Angelika Zajdler i Martyna Śliwka.Jedna zaśpiewała wyrazistym mocnym głosem, druga delikatnym i lirycznym. Obie zrobiły wrażenie na publiczności.

      Następny uczestnik to ETNOVO – grupa młodych kobiet, która działa pod patronatem Starostwa Powiatowego w Trzebnicy. Skupia mieszkanki powiatu trzebnickiego, pracujące pod kierunkiem pani Barbary Ulatowskiej – wokalistki i skrzypaczki. W swym repertuarze Etnovo posiada głównie melodie ludowe, polskiego pochodzenia. Utwory są wykonywane nie gwarą, ale w czystym języku polskim, zaś podkłady do których śpiewają wokaliści – bazują na melodiach tradycyjnych, jednakże są ujęte w bardzo współczesnej, pop-owej nucie.I takie kolędy zaśpiewały – energicznie i energetycznie, z entuzjazmem i wywołując entuzjazm, szczególnie miło przyjęta została Marysia.

      AleBabki z Czeszowa – gospodynie imprezy i  mieszkanki Czeszowa wystąpiły jako ostatnie. Z zapałem i entuzjazmem zaśpiewały wesołe, a refleksyjne, rytmiczne i melodyjne kolędy. Wykazały się przy tym pasją, siłą i poczuciem humoru. Wyśpiewały też gościom, artystom, publiczności i organizatorom życzenia „scyńścia i zdrowio”  oraz poprosiły Pana Boga, „co by te zycyniasie spełniły”. Ich liderka i prezeska stowarzyszenia PRO FUTURO pani Bożena Cieleń podziękowała wszystkim, dzięki którym to spotkanie się odbyło. Powołała się na słowa Luciano Crescenzo, który stwierdził, że „każdy z nas jest jednoskrzydłym aniołem, więc możemy wzlecieć jedynie obejmując się nawzajem”. Ucieszyła się zebranymi „jednoskrzydłymi”, którzy tu i teraz razem wzlecieli i sprawili, że ROZŚPIEWANY CZESZÓW został zorganizowany i przebiegł we wspaniałej rodzinnej atmosferze. Życzyła sobie i wszystkim codziennego spotykania innych „jednoskrzydłych”, aby móc razem tworzyć, wspinać się, stawać się lepszymi od siebie.

      Ale to nie był koniec! Na prośbę publiczności dziewczyny z Etnova zaśpiewały piosenkę o Kocich Górach – świetny i uruchamiający energię utwór pani Basi Ulatowskiej. A potem jeszcze kolędowaliśmy…

       Ale to nie koniec mojej relacji. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Były nimi „anielskie” obrazki. Ich autorką jest pani Marina Czajkowska – nasza przyjaciółka i znajoma, sąsiadka z Łuczyny. Można było zobaczyć inne jej obrazy na mini-wystawie, prezentowanej w holu szkoły. Wzbudziły one zainteresowanie. Bo przecież tam też ANIOŁY…

 

 

 

 

 

6 sty, 2013

Skomentuj