10 sposobów, aby czuć się bezpiecznie w szkole

Na bezpieczeństwo w szkole i klasie mają wpływ wszyscy jej członkowie. Ty, w takim samym stopniu, jak twoi koledzy i nauczyciele przyczyniasz się do atmosfery placówki, w której się uczysz. Od twoich reakcji na pewne wydarzenia zależeć będzie poczucie bezpieczeństwa twoje i innych uczniów. Aby skuteczniej przyczyniać się do budowania przyjaznej atmosfery w miejscu, w którym spędzasz większość czasu, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Dbaj o swoją sprawność fizyczną i psychiczną. Nie tylko siła, czy dobra kondycją zapewnią ci bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest również siła psychiczna i pewność siebie w każdej sytuacji. Nie sprawiaj wrażenia ofiary, bezbronnej i samotnej osoby, bo staniesz się łatwym celem dla potencjalnych napastników. Chodź wyprostowany, patrz kolegom i koleżankom prosto w oczy, mów głośno i wyraźnie. Nawet jeśli z natury należysz do osób nieśmiałych, nie daj tego po sobie poznać. 

2. Pamiętaj – agresja budzi agresję. Nie dawaj innym powodów, by się ciebie obawiali. Może to zrodzić niepotrzebne nieporozumienia oraz wprowadzić niezdrową atmosferę w klasie i szkole. Traktuj z szacunkiem swoich kolegów, koleżanki oraz nauczycieli – tylko wtedy masz prawo wymagać od nich tego samego.
3. Jeśli przynosisz do szkoły cenne przedmioty nie obnoś się z nimi przed kolegami. Takim zachowaniem możesz wzbudzać niepotrzebną zazdrość wśród kolegów. Nawet, jeśli opuszczasz klasę, tylko po to, by wyjść z kolegami na przerwę, zabieraj ze sobą portfel oraz telefon komórkowy. 

4. Unikaj konfliktów z innymi uczniami. Jeśli jednak już do nich dojdzie, albo znajdziesz się w sytuacji, w której inny uczeń grozi ci, bądź jest w stosunku do ciebie agresywny koniecznie zgłoś to nauczycielowi bądź pedagogowi szkolnemu. W ten sposób pokażesz, że nie jesteś łatwym celem i nie pozwolisz by złe traktowanie względem ciebie pozostawało bezkarne.

5. Staraj się nie przebywać samotnie na terenie szkoły po zakończeniu wszystkich zajęć. Boisko oraz przyszkolne bramy czy murki, stają się często ulubionym miejscem spotkań różnych osób, nie tylko uczniów, które poszukują dla siebie różnych rozrywek, niekoniecznie bezpiecznych dla otoczenia. 

6. Unikaj spożywania alkoholu, palenia papierosów oraz spożywania innych używek na terenie szkoły i poza nią. Narkotyki i alkohol mają charakter „odprężający”, co może być celowo wykorzystane przez niektóre osoby, by uśpić twoją czujność i wykorzystać cię, bądź namówić do działań, na które w pełni trzeźwy, nigdy byś się nie zgodził. Ponadto, przyłapany przez kadrę nauczycielską na paleniu papierosów, spożywaniu alkoholu, czy zażywaniu narkotyków zostaniesz surowo ukarany, co może skończyć się nawet usunięciem ze szkoły. 

7. Jeśli padłeś ofiarą przemocy na terenie szkoły, bądź ze strony jednego z jej uczniów powiadom o tym odpowiednie osoby. Nie pozwól, by twój strach sprawił, że przestępca poczuje się bezkarny. To całkiem normalne, że boisz się o tym mówić. Alarmując odpowiednie osoby, masz pewność, że sprawca zostanie ukarany, aAlarmując odpowiednie osoby, masz pewność, że sprawca zostanie ukarany, a następnym razem zastanowi się dwa razy, zanim powtórzy swoje zachowanie.

8. Unikaj samotnych powrotów ze szkoły, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Staraj się umawiać z kolegą czy koleżanką, którzy idą w tym samym kierunku. Nie korzystaj z propozycji podwiezienia przez nieznane ci osoby. Sam również nie staraj się „łapać okazji”. Pamiętaj, lepiej chwilę dłużej postać na przystanku, czy pomęczyć się w tłocznym autobusie niż narażać swoje życie i zdrowie. 

9. Stosuj metodę ograniczonego zaufania. To, że ktoś jest twoim kolegą czy koleżanką ze szkolnej ławki, nie znaczy wcale, że możesz bezgranicznie mu ufać. Pamiętaj, że ty sam decydujesz o sobie, o podejmowanych przez siebie decyzjach i działaniach, a jednocześnie jesteś za nie odpowiedzialny. Zastanów się, zanim za czyjąś namową postąpisz wbrew sobie. Konsekwencje takiego działania mogą być dla ciebie nieprzyjemne. 

10. Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa na terenie szkoły, bądź przestępstwa, którego dopuścił się uczeń szkoły, natychmiast powiadom o tym odpowiednią osobę. Może to być wychowawca, dyrektor szkoły, nauczyciel, pedagog, ale także rodzic bądź opiekun. Każda z tych osób jest zobowiązana ci pomóc. Jeśli boisz się opowiedzieć komukolwiek o tym, co widziałeś możesz poprosić je o dyskrecję, albo informację przekazać telefonicznie, nie podając swoich danych osobowych. Możesz w ten sposób poinformować np. policję. 
Rzecznik Praw Dziecka    Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 800121212

                        

21 paź, 2013

Skomentuj