OSP Czeszów – historia powstania jednostki

Ludwik Kobiałka

Z przekazów ustnych wiemy, że początki Straży Pożarnej w Czeszowie sięgają roku 1947, a założycielami jej byli:
Ludwik Kobiałka i Ignacy Placha.

Do Ochotniczej Straży Pożarnej przystąpiło wielu mieszkańców Czeszowa. Pierwszym prezesem był jej założyciel: Ignacy Placha.

Kolejnymi byli: Wiktor Dobrowolski, Stanisław Kujawa, Stanisław Madra.

Zaraz po wojnie remiza strażacka znajdowała się przy ul. Trzebnickiej, w której obecnie po remoncie znajduje się świetlica wiejska.

 

Ignacy Placha

  • 1985 – przeniesiono siedzibę OSP  do  wyremontowanego budynku (magazyn nawozów) przy ul. Milickiej 7.
  • 1996  – prezesem został Kazimierz Filip, który pełni tę funkcję do dzisiaj.
  • 1995 -  OSP  Czeszów przystąpiła do Krajowego Systemy Ratownictwa Gaśniczego
  • Czerwiec 1997 – poświęcono figurkę św. Floriana.
  • 1998 -   ten rok zapisał się szczególnie w historii naszej OSP – to obchody pięćdziesiątej rocznicy powstania straży. Z okazji tej rocznicy OSP została uhonorowana sztandarem ufundowanym przez mieszkańców Czeszowa oraz jej członków.
  • Sierpień 2008 -   młodzi druhowie jednostki brali udział w zawodach  strażackich w Obornikach Śląskich, zajęli II miejsce, a w nagrodę otrzymali piłę spalinową.
  • Maj 2010 – z całego kraju docierały do nas niepokojące informacje o coraz większych obszarach zalanych wodą . Również rejony Wrocławia nawiedziła powódź. Nasi dzielni strażacy brali czynny udział w niesieniu pomocy potrzebującym i usuwaniu jej skutków.
  • Wrzesień 2010 – jednostka OSP otrzymała samochód GCBA5/24 od Powiatowej PSP w Trzebnicy.

     Początkowo wyposażenie straży było ubogie. Pierwszy wóz strażacki to drewniany wóz z pompą ręczną. Następny był samochód marki STAR skrzyniowy, potem ŻUK wyposażony w motopompę, STAR 29, STAR 244 wyposażony w działko wodne i autopompę.  Obecnie OSP   posiada samochód  JELCZ gaśniczy ciężki bojowy z autopompą -GCBA5/24.
     Na wyposażeniu straży znajduje się również agregat prądotwórczy z najaśnicami, pompa szlamowa, dwie piły spalinowe, aparaty powietrzne oraz prosty sprzęt  podręczny.
     W ostatnich miesiącach wyposażenie naszej jednostki znaczne się wzbogaciło. Dzięki staraniom prezesa i zarządu jednostka w 2011 roku otrzymała dotację na zakup wyspecjalizowanego sprzęt pierwszej pomocy z deską medyczną oraz sprzętu hydraulicznego.

     Zadania stawiane przed OSP rosną, a Zarząd robi wszystko, aby im sprostać, dlatego  druhowie cały czas podnoszą swoje kwalifikacje. Kilka razy w roku uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez PSP Trzebnica „na wypadek zagrożenia …”. W roku 2011 takie ćwiczenia odbyły się w Miennicach i w Czeszowie przy Rozdzielni Gazu.  Wszyscy członkowie posiadają szkolenia podstawowe, a kilkunastu z nich szkolenia specjalistyczne z aparatami powietrznymi oraz kursy pierwszej pomocy.

     Nasi strażacy nie tylko pojawiają się tam, gdzie wzywa ich służba i dzieje się coś niedobrego. Są obecni również tam, gdzie przychodzą z własnej woli i inicjatywy, gdy nasza miejscowość świętuje, bawi się. Wtedy poza zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom imprez, korzystają z okazji, żeby zaprezentować swoje umiejętności i możliwości sprzętu.
Druhowie OSP biorą aktywny udział w życiu społeczno-kulturalnym wsi i religijnym parafii w Czeszowie. Od lat czynnie uczestniczą w obchodach Świąt Wielkiej Nocy, Bożego Ciała, odpustów.

1 sty, 2010

Skomentuj