Rozpoczęcie sezonu motocyklowego Czeszów 2014

     Tegoroczna Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem bardzo bogatym w wydarzenia w naszej wspólnocie parafialnej. Wraz z całym Kościołem powszechnym przeżywaliśmy radość kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. W naszym kościele lokalnym w obchody kanonizacyjne papieży wpisane zostało także spotkanie motocyklistów. Już po raz piąty (trzy rozpoczęcia i dwa zakończenia sezonu – mały jubileusz) na zaproszenie Proboszcza i motocyklistów z Czeszowa i okolic przybyli do naszej wioski miłośnicy dwóch i trzech kółek z silnikiem. Wciągu dwóch lat od pierwszego rozpoczęcia impreza organizowana w Czeszowie wyrobiła sobie dobrą markę i bez specjalnej reklamy medialno-internetowej cieszy się wielką popularnością.

     Spotkanie rozpoczęło się na parkingu przed kościołem, gdzie przybywający parkowali swoje maszyny. Była okazja do poznania się i przywitania. W ciągu pół godziny od przybycia pierwszego motocykla plac i parking przed kościołem wypełniły się gęsto ustawionymi motocyklami. Bardzo różne były to maszyny. Były lśniące nieskazitelnymi chromami ciężkie cruisery/choppery, były mieniące się kolorami tęczy ścigacze, były motocykle stare emanujące spokojem lekko spłowiałych, kilkudziesięcioletnich lakierów, były mocno ubłocone motocykle crossowe. Nie zabrakło także budzących respekt i podziw trajek (motocykle na trzech kołach – najczęściej samodzielnie zbudowane przez swoich właścicieli).

     Papieski charakter tego dnia podkreślały żółto-białe chorągiewki i wstążki, które ozdobiły nasze motocykle.

     Głównym punktem spotkania była Msza św. w czasie której dziękowaliśmy za dar kanonizacji papieży oraz prosiliśmy o szczęśliwy sezon dla wszystkich motocyklistów. W kazaniu ks. Proboszcz wspominając świętych papieży mówił o powołaniu do świętości każdego człowieka, a na koniec wysunął śmiałą tezę, że św. Jan Paweł II może być obok św. Krzysztofa patronem kierowców – szczególnie kierujących motocyklami. W czasach kiedy żył i działał jako młody ksiądz samochodów było niewiele, ale motocykle były – więc jest bardzo możliwe, że Karol Wojtyła jeździł na motocyklu (bardziej nieprawdopodobne jest, że nie jeździł na motocyklu). Na zakończenie Mszy św. w koronce do Miłosierdzia Bożego zawierzyliśmy Bogu wszystkie nasze sprawy, nasze rodziny i naszą parafię.

     Po modlitwie w kościele uczestnicy spotkania wyszli na parking, aby tam przy kapliczce św. Krzysztofa modlić się i prosić o błogosławieństwo Boże na rozpoczynający się sezon. W czasie poświęcenia motocykli gromkim chórem zagrały silniki motocykli, aż zadrżała ziemia a niejednemu ciarki przeszły po plecach.

     Parada poprowadzona trasą Czeszów – Złotów – Ludgierzowice – Zawonia – Czeszów była okazją do podziwiania w pełnej krasie motocykli biorących udział w spotkaniu.

    Po powrocie z objazdu na boisku przy świetlicy na wszystkich czekała grochówka i kiełbaski z ogniska oraz pyszne wypieki naszych parafian.

     Oprócz posiłku Organizatorzy przygotowali dla uczestników kilka atrakcji. Można było spróbować swoich sił w jeździe na rowerze, który sam skręca i nie chce słuchać kierowcy. W tej konkurencji najlepsza okazała się Jola zostawiając w pokonanym polu wielu mężczyzn.

     Wiele emocji wywołało mierzenie hałasu wywoływanego przez nasze motocykle. Zwykle ten pomiar wykonuje się na wysokich obrotach silnika, tym razem mierzyliśmy głośność motocykla na biegu jałowym. Wygrał Maciek, właściciel Jawy uzyskując wynik 109,2 dB.

     W spotkaniu wzięło udział 257 motocyklistów plus 49 pasażerów – to oficjalne wyniki zapisanych w recepcji. Szacujemy, że około 30-40 motocyklistów nie zarejestrowało się.

     Najstarszy motocyklista – Mirosław z Obornik Śl. (71 l.), najstarszy motocykl – Jawa 250 rocznik 1958, którą przyjechał Krzysztof z Pierstnicy.

     Najmłodsi kierowcy Dominik i Damian (15 l.) na skuterach. Najmłodsza pasażerka Oliwia (4 l.) ze Skoroszowa.

     Miejscowości, z których przyjechali uczestnicy spotkania: Malerzów, Wrocław, Oborniki Śl., Długołęka, Łazy Wielkie, Prusice, Kuraszków, Oława, Jelcz-Laskowice, Twardogóra, Zawonia, Trzebnica, Pierstnica, Żmigród, Węgrów, Dąbrowa, Miodary, Kiełczów, Osiek Mały, Milicz, Dobroszyce, Ostrzeszów, Bierutów, Świerzów, Sadków, Tarnowiec, Miłonowice, Łukowice, Wielka Lipa, Czerna, Blizocin, Wałbrzych, Oleśnica, Kobylice, Brzeg Dolny, Księgnice, Sucha Wielka, Bartków, Kuźniczysko, Cerekwica, Masłowiec, Białe Błoto, Ludgierzowice, Bogdaj, Gorzyce Wielkie, Krotoszyn, Bukowice, Rudawa, Drozdowice Wielkie, Ścinawa, Bogatynia, Małuszyn, Krościna Wielka, Kowale, Skoroszów, Januszkowice, Byków, Wszemirów, Koniów, Łazy Małe, Sędzice, Łuczyna, Kanclerzowice, Łapczyce, Perzyce, Barkowo, Szewce, Borowa, Spalice, Wińsko, Lubiel, Kaszyce Milickie, Wisznia Mała, Korzeńsko, Mirków, Łask, Czeszów.

     Organizatorzy spotkania dziękują wszystkim, którzy pomogli w jego przygotowaniu i przeprowadzeniu: Wójtowi Gminy Zawonia, harcerzom, strażakom OSP Czeszów, p. Dorocie i Zenonowi Jakubowskim, osobom, które upiekły ciasta, p. Annie Kontroniewicz.

            Serdeczne słowa podziękowań od Organizatorów dla wszystkich uczestników spotkania – parafian i motocyklistów. Dziękujemy  za obecność.

         Zapraszamy na zakończenie sezonu motocyklowego w przedostatnią niedzielę września (21.09. br.).

 

 

 

 

28 kwi, 2014

Skomentuj