Jest taki czas….

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia…
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.

       Święta Bożego Narodzenia mają szczególną moc, która przede wszystkim polega na tym, aby gromadzić wokół siebie ludzi, rodzinę, przyjaciół, osoby bardziej i mniej znane.

     6 stycznia 2015 roku i my znaleźliśmy czas na wspólne spotkanie, które miało wspaniały cel, jakim jest kolędowanie. Po raz czwarty Czeszów rozśpiewał się kolędowo dzięki Lokalnej Grupie Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich, Stowarzyszeniu PRO FUTURO  z Czeszowa, Zespołowi Szkół z Czeszowa i Gminie Zawonia. Wspólnie kolędując radowaliśmy się z tego okresu świątecznego, który wlewa w nasze serca wiarę, nadzieję i miłość, ale także pochyliliśmy się nad tradycjami, jakie towarzyszą nam podczas Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Mówiła o nich prowadząca nasze spotkanie pani Paulina Muszyńska. Zaczęła od wypatrywania pierwszej gwiazdy na niebie. Zasiadamy do stołu, kiedy ujrzymy jej blask za oknem. Czynimy tak na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, którą według Ewangelisty, św. Mateusza, ujrzeli Mędrcy w drodze do Betlejem. W ten sposób została zapowiedziana pierwsza gwiazda IV Powiatowego Przeglądu Kolęd: chór VOX Domini, który od 2008 r. pracuje przy GOKiS w Prusicach z inicjatywy dyrektora pani Renaty Cybuskiej-Kaczałko. Jego członkami są amatorzy z różnych środowisk, którzy propagują muzykę chóralną m. in. o charakterze religijnym i patriotycznym. Zaśpiewali pięknie i harmonijnie kolędy: „Kie owiecek”, „Nad Betlejem”, „Narodził się”. Dyrygował pan Wojciech Magnacki.

     Następnie wystąpił zespół Malwy z Kuraszkowa, w skład którego też wchodzą gospodynie, które starały się, aby na wigilijnych stołach pojawiło się tradycyjnych 12 potraw. Ta dwunastka symbolizowała liczbę apostołów i miesięcy w roku. Jedzenie było postne, ale starano się, aby było go jak najwięcej, bowiem zapewniało to obfity i bogaty w pożywienie rok. Obowiązywała też ogólna zasada, aby na stole znalazło się „wszystko z pola, ogrodu, sadu i coś z lasu”.

     Zespół Malwy od lat kultywuje tradycje ludowe i kocha muzyką ludową. Niedawno obchodził Jubileusz  50 – lecia. Gratulujemy i życzymy wszystkiego dobrego na dalszej ścieżce artystycznej działalności!  Malwy wyśpiewały nam kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”.

     Kolejne kolędy wykonał chór OKSiR z Wiszni Małej pod kierownictwem pana Mateusza Franczaka: „Cicha Noc”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Z Narodzenia Pana”. Zrobił to z zapałem, przejęciem i muzyczną precyzją w sąsiedztwie choinki, drzewa uważanego za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Obecnie w naszych domach, w kościołach pięknie przyozdobione choinki podkreślają atmosferę świąteczną.

          Zupełnie inne brzmienie kolęd, takie bluesowe, które wszystkim się spodobało,  zaprezentował zespół The Colours, który działa przy Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie pod kierownictwem pana Krzysztofa Szuberta.  Wyśpiewał nam kolędy: „Nim świt”, „Maleńka miłość”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

       Przed laty po czterech rogach głównej sali umieszczało się na wsi i po dworach cztery snopy zbóż: snop pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, aby Boże Dziecię w Nowym Roku nie skąpiło koniecznego pokarmu dla człowieka i bydła. W naszej sali stał stół przykryty białym obrusem, przypominającym ołtarz i pieluszki Pana, a pod nim umieściliśmy siano dla przypomnienia sianka, na którym spoczywało Boże Dziecię.

     Nasze kolędowanie kontynuowały Alebabki ze  Świdnicy z instruktorką  panią Hanną Raszkiewicz i akompaniatorem panem Zdzisławem Christem (akordeon). Zaśpiewały „Zaśnij, Jezuniu”, „Mroźna cisza”, „W stajeneczce”. Ten występ miał dla nas takie znaczenie jak zwyczaj wręczania prezentów gwiazdkowych. Czekaliśmy na przyjazd Alebabek z ciekawością. Sprawiły nam one bardzo miłą niespodziankę. Dziękujemy!

     Innym podarunkiem, który otrzymali uczestnicy, goście, widzowie, i którym wszyscy się dzielili, był radosny, rodzinny czas, czas kolędowania, życzliwych rozmów podczas picia kawy i częstowania się pysznymi ciastami, czas poznawania się.

      Kolejnym kolędowym prezentem był występ zespołu AleBabki z Czeszowa, który obchodził swoje pięciolecie i wydał płytę. Panie zaśpiewały następujące kolędy: „Przy żłóbku Pana”, „Pastuszkowie”, „Przychodzimy do stajenki”.

      Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest zwyczaj łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń i wybaczania przewinień. W czasie naszego spotkania nastąpił on na zakończenie, kiedy wszyscy zaśpiewali pieśń „Znak pokoju”, w ten sposób życząc sobie pokoju na świecie, w swoich społecznościach i rodzinach, w swoich duszach i sercach.

     A na finał: wspólna fotografia z naszymi gośćmi, w tym z panią wójt Agnieszką Werstą i panią prezes LGD KWT panią Katarzyną Jarczewską.

 

9 sty, 2015

Skomentuj