Rodzina! Rodzina! Rodzina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

            Słowo rodzina kojarzy się z ciepłem, miłością i szczęściem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ olbrzymią rolę w kształtowaniu charakteru dziecka i jego wychowaniu odgrywają dom i rodzina. I nie bez znaczenia jest, jaka to jest rodzina.

             Rodzina powinna być niebem na ziemi, miejscem, gdzie zamiast tłumić, pielęgnuje się szlachetne uczucia. Nasze szczęście zależy od pielęgnowania miłości, sympatii i szczerej uprzejmości we wzajemnych stosunkach.

            Dom powinien być przede wszystkim ciepły, wypełniony miłością i życzliwością między domownikami, pełen zgody i spokoju.

            To właśnie rodzina jest źródłem pierwszych więzi emocjonalnych dziecka z rodzicami oraz z rodzeństwem, jest początkiem jego kontaktów międzyludzkich. Łączy ona swoich domowników przez wspólne tradycje, normy, obyczaje, wartości, odpowiedzialność za siebie i za wspólny rodzinny dom.

            Do niedawna jasne było dla wszystkich, że domowe ognisko to dzieło matki. Ona to codzienna troska i obecność, niezwykła zwyczajność, cudowne, bo dające pewność niezmienności, życie. Dlatego obchodzono i ciągle obchodzi się Dzień Matki w dniu 26 maja. Jest to okazja, aby wyrazić mamom szacunek, miłość, wdzięczność za ich trud, włożony, wkładany w wychowanie dzieci.

            Tych wszystkich uczucia mogli doświadczyć i je wyrazić uczestnicy koncertu, który odbył się pod patronatem przewodniczącej Rady Gminy Zawonia pani Doroty Worotniak i wójta gminy Zawonia pana Roberta Borczyka pt.”Duety miłosne” w kościele poewangelickim w Zawoni w sobotę 25 maja 2013r.

            W poniedziałek 27 maja AleBabki z Czeszowa wzięły udział w uroczystym Dniu Matki w Bukowicach. Zaśpiewały z właściwą sobie energią o gościńcu, który łączy Czeszów i Bukowice mimo odległości i innej przynależności administracyjnej. Bo przecież ważniejsza jest wspólna droga życia, miłości i wzajemnej życzliwości…

            Kolejne święta to już dni rodziny. To znak czasów – zmian w obyczajach i partnerskiej obecności taty w życiu dzieci.

            Dnia 12 czerwca 2013 roku w Szkole w Czeszowie odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Rodziny”, przygotowana przez uczniów klasy III Szkoły Podstawowej. W uroczystości wzięli udział rodzice, P. Dyrektor, nauczyciele, przedszkolaki i uczniowie klas I – II. Uczniowie słowem i  muzyką wyrazili miłość do swoich rodziców, którzy z wielkim wzruszeniem słuchali swoich pociech. Pojawiały się łzy, ale nie brakowało też uśmiechu. Dzieci złożyły rodzicom serdeczne życzenia i podarowały im kubki ze specjalną dedykacją oraz certyfikaty Super Mamy i Super Taty.  Uściskom i całusom nie było końca. W miłej atmosferze kontynuowano spotkanie przy aromatycznej kawie, złocistej herbatce z cytryną i nastrojowej muzyce.

            18.06.2013r. dzieci z grupy przedszkolnej zaprosiły swoich bliskich na uroczyste  spotkanie dla rodziny. Minął  już jakiś czas temu Dzień Mamy, za parę dni będziemy obchodzić Dzień Taty, gdzieś zagubił się Dzień Brata i Siostry, Cioci, Wujka… I tak powstał pomysł – : „Dzień Rodziny”.

Przyszli rodzice  i rodzeństwo, a dzieciaki mogły pochwalić się, czego nauczyły się w przedszkolu i w ten sposób pokazać, że rodzina jest dla nich bardzo ważna. Bartek Maj słowami wiersza, prosił  swojego tatę o dwa bilety do przygody. Eliza  Żuk wychwalała słoneczka w oczach swojej mamy, Ola Królewicz miała dla mamy piękny kwiatek i wstążkę na dodatek, Kuba Kozieł obiecał mamie słońce za domem i królewską złotą koronę, Weronika Wawrzyniak wybiera się z tatusiem na spacer, będą liczyć chmury na niebie i drzewa przy drodze, a nawet skakać na jednej nodze. Wiktoria ma bardzo jasny plan – da mamie słońce, a mamusię tak bardzo kocha, że już nie może więcej.

            Dzieciaki opowiadały, jakich wspaniałych mają rodziców. Dowiedzieliśmy się,że mamusia Zosi Kulik jest jak wiosna – taka piękna i radosna, a tatuś Oli Bartnik wszystko zrobić potrafi .

            Okazało się, że dzieci mają już całkiem poważne plany na życie –Janek Gołuch będzie muzykiem, Kasia Pełka – tancerką , Szymon Szrejred – malarzem,  a Sandra Filip – lekarką. Miejmy nadzieją, że wszystkie plany tego lata uda się zrealizować.

            Z  dużym wzruszeniem goście słuchali piosenek, szczególnie tej  o mamie : Jesteś, mamo, słowem, pierwszym powiedzianym. Kiedy w świecie się gubimy, to do ciebie przybiegamy, ty zaklęcia dobre znasz i pod skrzydła bierzesz nas.”

            I jeszcze ostatnia myśl dla rodziców:

            „Mądrze wychowywać to otwierać dzieci na dobro, uczulać je na potrzeby innych, uwrażliwiać na cierpienie i krzywdę, nauczyć je kochać i dawać siebie innym. Możecie starać się być tacy jak one, ale nie starajcie się ich uczynić takimi jak wy, ponieważ życie nigdy się nie cofa ani nie zajmuje tym, co było wczoraj.”

                                                                                                                                       

 

 

23 lip, 2013

Skomentuj