MOI DRODZY! Śpiewamy już 5 lat!

      A było to tak! W Zespole Szkół w Czeszowie realizowaliśmy 3-letni projekt pn. „Od wolności do wolności” we współpracy z Zespołem Szkół w Zawoni, Gminą Zawonia i GOKiB w Zawoni. Wśród różnych działań zorganizowano Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Kiedy pracowaliśmy nad jego regulaminem, poprosiłam o rozszerzenie grupy odbiorców o osoby dorosłe. Mimo różnych wątpliwości dorośli zostali uwzględnieni w tym regulaminie.

      Byłam inicjatorką tego zapisu, dlatego czułam się odpowiedzialna za udział dorosłych w konkursie. Zaprosiłam grupę pań do świetlicy wiejskiej w Czeszowie. Panie przyszły, wysłuchały, o co chodzi, pośpiewały i … umówiły się na kolejne spotkanie. I tak to się zaczęło!!!

     A konkurs? Oczywiście odbył się! Wystąpiły dwie grupy dorosłych: Śpiewające panie z Czeszowa i nauczyciele z Zespołu Szkół w Czeszowie. Obie grupy wygrały – zajęły równorzędne I miejsce!

     A my? Spotykamy się regularnie w niemal każdą środę w świetlicy wiejskiej w Czeszowie od pięciu lat – bez wakacyjnej przerwy, bo lato to sezon intensywnego festynowego śpiewania. Dlatego trenujemy w środy, a w soboty lub niedziele występujemy.

     Te lata to czasy śpiewania a capella, do podkładów, a teraz z akordeonistą (i naszym instruktorem, naszym źródełkiem piosenek i energii, naszym dobrym duchem) panem Bogdanem Sykiem. To czasy kompletowania strojów – od czerwonych kamizelek i jednakowych czarnych butów do pięknych strojów inspirowanych tradycją dolnośląską, tożsamością gminy Zawonia i naszym myśleniem o ludowości i o sobie.

     Wspaniałym prezentem, który sprawiłyśmy sobie na urodziny, jest płyta nagrana z 10-oma naszymi ulubionymi piosenkami, takimi z pasją i powerem. Właśnie tym powerem chcemy się dzielić się z naszymi słuchaczami. Zachęcamy też ich do tańczenia i śpiewania, do robienia tego, co lubią, bo wtedy nic nie boli, nie dolega, a w duszy, w sercu i w portkach cosik drga!

     Dziękujemy naszym gościom, którzy przyjęli zaproszenie i przyszli do Niezłego Młyna świętować razem z nami.

10 lut, 2015

Skomentuj