List z Kanady

      Szanowa Pani Wiesławo ! Nazywam się Eugeniusz Kukulski. Piszę z dalekiej Kanady. Jako stary czeszowianin czuję się związany z Czeszowem uczuciowo i nostalgicznie. W tej miejscowości spędziłem pierwsze lata mojego życia, to jest od powrotu moich Rodziców  z Niemiec (gdzie urodziłem się pod koniec 1944r.) do ukończenia Szkoły Podstawowej (1957r.). Mój rocznik i chyba dwa starsze zaczynały szkołę przy obecnej ul. Kasztanowej. Wasza aktualna piękna szkoła była wtedy wypalona. Stały tylko mury (bez dachu).

      Czytam już kolejne wpisy o Czeszowie autorstwa Pani  i Pani Bożeny Cieleń i jestem pełen podziwu dla  inwencji , energii i zaangażowania Pań w sprawy naszej wsi i regionu. Ostatni Pani artykuł o ” III Powiatowym Przeglądzie Kolęd ” jak i  „Rozśpiewany Czeszów”   (ze słynnymi już  „AleBabkami” ) autorstwa Pani Bożeny Cieleń przypomniały mi lata 50-te ub. wieku, kiedy to Pan Jan Łaczmański tak nas , grupę taneczną, wyszkolił, że zajęliśmy II miejsce w Powiatowym Konkursie Tanecznym w Trzebnicy.

      Z kolędami z kolei kojarzą mi się dwa wzruszające i pełne przeżyć wydarzenia. Pierwsze z początków lat 50-tych, kiedy to nasza Katechetka zorganizowała w czeszowskim kościele jasełka z naszym (dziećmi uczęszczającymi na religię) udziałem. Drugie, pełne powagi i emocji  bożonarodzeniowe jasełka to już w latach 60-tych ub. wieku przygotował ówczesny Ks. Wikary (chyba nazywał się Perdela). Te występy były już bardziej profesjonalne. Ksiądz pożyczył podobno stroje z Opery Wrocławskiej, a i sam miał aktorskie i teatralne ” zacięcie „. Występowali w tym niecodziennym przedstawieniu  niczym prawdziwi aktorzy , moje koleżanki i koledzy z Czeszowa. Ja wtedy byłem już tylko gościem na wakacjach (kontynuowałem naukę w Świdnicy).

      Ciekawy z kolei artykuł autorstwa Pani Bożeny Cieleń pt. ” Nasze Logo ” jasno i przekonywująco uzasadnia trafność wyboru symbolu drzewa. Słusznie autorka z Kuźniczyska i Pani Bożena podkreślają sens takiego, a nie innego znaku. Osobiście mimo podeszłego wieku do tej pory dobrze pamiętam zieleń w samej wsi jak i w otoczeniu. Mieszkaliśmy przez jakiś czas prawie  naprzeciwko szkoły w kierunku pól i rzeki Sąsiecznicy. Tak więc miałem żywy kontakt z zieloną i kwitnącą naturą od wczesnej wiosny do jesieni . Teraz już się nie spotyka tak umajonych i pachnących kwieciem ( tym bardziej tu w Kanadzie ) pól i łąk . Druga część logo – odniesienie do ludzi . Im czlowiek starszy, tym częściej wraca wspomnieniami czy w rozmowach w rodzinie lub z przyjaciółmi do ludzi, z którymi się spotykał w dzieciństwie.

      Bardzo dobrze pamiętam moją wychowawczynię – Panią Walczyszyn (mieszkała w Zawoni) oraz Państwo Walaszków. Pani Walaszek była Dyrektorką Szkoły. Bardzo wysoko ceniłem sobie w mojej edukacji rolę nauczyciela. Jest to chyba najważniejsza osoba w życiu czlowieka zaraz po rodzicach. Dużo również uczyłem się od ludzi starszych, którzy paradoksalnie wtedy w większości byli po przedwojennych czterech klasach. Imponowali mi swoją, nie tylko wiedzą polityczną (wtedy jako 10 -letni chłopiec dowiadywałem się od nich, że np. Stalin to byl taki sam ludobójca jak Hitler ), zaradnością czy gospodarnością, ale przede wszystkim tzw. mądrością życiową. Oni mi bardziej imponowali niż niejedni współczesni wykształceni po dwóch fakultetach.

     Tamte ciężkie powojenne czasy nie dawały wielu z nas najmniejszej szansy na niestosowne wybryki, dewiacje, chuligastwo czy inne problemy, z jakimi obecnie borykają się dzieci czy młodzież.

     Chwała Paniom i ludziom, którzy w Wami współpracują za tak niecodzienne zaagażowanie, kreatywność, zapał i wiarę, że to, czego dokonujecie, przynosi dobro, radość , optymizm i chlubę dla czeszowian .

      Przy tej okazji na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia chciałbym złożyć dla Pań i Ich Rodzin wszystkiego dobrego od Boga i ludzi,  w tym dużo zdrowia i radości , miłości i ciepła rodzinnego oraz większej nadziei na lepsze jutro.

      Proszę przekazać również życzenia dla Pani Dyrektor ( pamiętam dobrze Jej sympatycznych Rodziców i Dziadków) całemu Gronu Nauczycielskiemu i czeszowianom.

                                                                                       Z poważaniem Eugeniusz z rodziną.

19 gru, 2013

Skomentuj